GILERA Saturno 500

 

Gilera Saturno (i 350ccm) měla největší úspěch na Japonském trhu. Je to velmi malý, dobře ovladatelný, ale přitom výkonný motocykl, proto si ho jeho majitelé velmi oblíbily.

Tímto sportovním jednoválcem vzbudila Gilera pozornost na motocyklové scéně. Vodou chlazený model má všechny charakteristické znaky nejmodernější motorové konstrukce. Dva vačkové hřídele poháněné ozubenými koly ovládají čtyři ventily přes unášenou páku, přívod směsi zajišťuje karburátor Dellorto o průměru 40mm. Celkový obraz doplňují vyrovnávací hřídele, bezkontaktní zapalování a konstrukčně naprosto čisté výfukové zařízení.

Celý systém, zavěšený v trubkovém rámu s centrálním pérováním a pěkně vyřešenými detaily. Saturno 500 vzbudil zaslouženou pozornost: všech 300 motocyklů vyvezených v roce 1989 do SRN se rychle prodalo a to při ceně 11500 DM. Samozřejmně, že v této sumě jsou zahrnuty takové vynikající věci, jako je 300mm brzdový kotouč Brembo na předním kole, v plovoucím uložení a sevřený dvojčinným třmenem od stejného výrobce. Při správném používání bude brzda fungovat a splňovat všechny poždavky, jen při bezohledném zacházení v závodech se vydře.

K ne právě levným komponentům Gilery patří i třípaprsková litá kola. Občas se objevují problémy s odprýskávajícím lakem při montáži ráfků. Bez chyb není ani pérovací jednotka, která je sice dobře nastavena, ale tlumení se nedá seřizovat. U supersportovního stroje by se takový nedostatek neměl objevit.

Na italské poměry je nezvykle kvalitní vybavení: praktické spínače, přehledné přístroje. Docela se vydařila palubní elektrická instalace, nevhodné provedení z minulých let výrobce překonal. Saturno nezklamal ani v provozu. Stroj se snadno ovládá na silnici i v terénu.

 

Motor Čtyřdobý jednoválec, čtyřventil
Objem 491
Výkon 45 HP při 6800
Točivý moment  
Váha 163 kg
Maximální rychlost 185 km/h
Druh motocyklu silniční
Výroba 1989 - ?

výška sedla: 79cm

0 - 100km/h: 6,2s

6. rychlostní stupeň: 60 - 140km/h: 21s

spotřeba: 5,1 l/100km

 

 

Obrázky:

 

Gilera Saturno 500 trošku jinak

Gilera Saturno 500 další fotky

Saturno 500 - další zajímavé fotky

Další fotografie - různé

Další galerie fotek

Reklamní plakáty

Fotky z Japonska - stojí za to podívat se

Ještě trochu Japonska a něco z Německa